Top
f f

mmponies.uk

Royal International Horse Show 2024 - Heritage M&M Open Ridden Pony

Heritage M&M Open Ridden Pony Championship
PlacePonyBreedOwnerRiderQualifying Show
Champion
Reserve
Heritage M&M Junior Ridden Pony Championship
PlacePonyBreedOwnerRiderQualifying Show
ChampionThistledown San-SiroDiana LeemingWilliam LeemingNorth of England Spring Show
ReserveLotuspoint CassiusShetlandRachel BrightmoreLilly Ahern-LeeBSPS Area 4B Lincolnshire Spring Show
Dartmoor, Exmoor, Shetland
PlacePonyBreedOwnerRiderQualifying Show
1stSalcombe Frowder CoveDartmoorFelicity ThompsonKaty Marriott-PayneBSPS Area 9A Hereford Marches
2ndWestown Wild FireDartmoorSarah WestonSarah ParkerBSPS Area 13B Summer Show
3rdBadleybridge BraveheartExmoorS Wooderson & M HaynesLiam PriestleyBSPS Area 2B Lancs Championship Show
4thLotuspoint CassiusShetlandRachel BrightmoreLilly Ahern-LeeBSPS Area 4B Lincolnshire Spring Show
also qualified:
Anchor HoneymeadExmoorEmma WallaceGeorgia EvansNPS Area 28 Spring Show
Anchor LullabyExmoorKatherine HartenfeldKatherine HartenfeldNorth of England Spring Show
Blackertor VermontDartmoorSiri Evjemo NysveenLauren BrillBSPS Area 7 Spring Festival
Blackthorn PoldarkExmoorJulian Walters & David HodgeJess TalbotBSPS Area 13B Summer Show
Briar PuzzleShetlandAmy SouthworthAlexia LilleyBSPS Area 4A Spring Spectacular
Briar Snow FoxShetlandLucy RichardsonLilly RichardsonUKPH Spring Classic
Burrewell Blue IvyExmoorRachael HansonIssy HansonBSPS Area 9B South West Counties
Coppinshill CommotionDartmoorCharlotte EdwardsCharlotte EdwardsBSPS Area 5 Three Shires Spring Show
Darshill YonduExmoorChelsea FallowsJodie JacksonNCPA Eastern Spectacular
Hexhamshire Hungry HoraceExmoorSouth Suffolk Show
Hisley CaliphDartmoorLeigh DaleLeigh DaleStaffordshire County Show
Langfield Billy CostaDartmoorSarah WestonSarah ParkerBSPS Area 17 Spring Show
Latijn V.D. HellingShetlandClaire ConnorAliya KhanBSPS Scotland Midterm Show
Moonvale Master SolomonDartmoorJayne LeeCharlotte PendleburyHambleton & District Show
Moseley Red AdmiralDartmoorSylvia BruceSarah ParkerBSPS Area 6 Spring Show
Nappa PericlesDartmoorAmanda WildingSamantha TaylorBSPS Winter Championships
Newoak Bobby JamesDartmoorJoyce & Jacky NewberySam RobertsBSPS Area 16 Spring Show
Newoak JasmineDartmoorChristina GillettJessica McIntoshBSPS Area 15 Spring Show
Newoak Rhythm And BluesDartmoorJoyce & Jacky NewberySam RobertsBSPS Area 13A
Newoak St PaulDartmoorLucinda DargavelJessica TalbotBSPS Wales Spring Show
Parkbourne BuccaneerDartmoorAbigail KonechnyOscar KonechnyBSPS Winter Championships
Pricklegate Brown OwlDartmoorJenna DohertyJenna DohertyBSPS Area 1B South Lakes Show
Pumphill FandangoDartmoorZara Johnstone-EvansToby JohnstoneBSPS Area 14 South East Counties
Pumphill FavershamDartmoorMegan IncledonDollie IncledonBSPS Area 3A Summer Show
Pumphill RasputinDartmoorLeah CassellPoppy GrestyBSPS Area 2A Cheshire Premier
Sedgehill Violane VictoriaShetlandAlice TomlinsonAlice TomlinsonBSPS Area 15A Spring Show
Sharptor KingpinShetlandJessica TalbotJessica TalbotBSPS Heritage Championships 2023
Sweetcombe SunmakerExmoorVicki CaseyVicki CaseyBSPS Area 3B White Rose Show
Welsh Sections A & B
PlacePonyBreedOwnerRiderQualifying Show
1stThistledown San-SiroDiana LeemingWilliam LeemingNorth of England Spring Show
2ndWensley Magic TouchLiesl MeadAlice TomlinsonBSPS Area 16 Spring Show (r:KMP)
3rdMoelview Prince CharlieWelsh BHolly LevettChloe ChubbBSPS Area 14 South East Counties
4thMarsh Walk-On-ByLucy RichardsonLilly RichardsonBSPS Area 15 Spring Show
5thOrlando MayfairWelsh BAmber BradleyEmma BurrowBSPS Scotland Midterm Show
6thYstradcothi Regal PrinceWelsh BSam RobertsSam RobertsBSPS Area 13A
7thRookery Bold As BrassLady Fiamma SuttonJessica TalbotBSPS Area 4B Lincolnshire Spring Show
8thCadlanvalley Royal BronzeWelsh BLaura Kerry-OatesKaty Marriott-PayneBSPS Area 6 Spring Show
also qualified:
Cadlanvalley AllegroWelsh BPauline GreenleafChloe CarterSouth Suffolk Show
Copella Black KnightWelsh BBeverly TwambleyAmber TwambleyBSPS Winter Championships
Dukeshill Pearly SpencerJenny HarkerVictoria HarkerBSPS Area 5 Three Shires Spring Show
Griashall LilibuttWelsh BDanielle HughesDanielle HughesBSPS Area 1B South Lakes Show
Heniarth TooradinWelsh BKaren StoneSarah ParkerBSPS Area 15A Spring Show
Linksbury Royal CelebrationWelsh BSophie GarnerSam RobertsBSPS Heritage Championships 2023
Melau AramisWelsh BSamantha WalkerLilly WalkerUKPH Spring Classic
Moelview MoonriverWelsh BPaula JonesPaula JonesBSPS Area 9B South West Counties
Musbury Prince ConsortWelsh BSamantha BellSamantha BellBSPS Winter Championships
Nantfforchog Blue MoondustMelanie DaviesGrace DaviesBSPS Wales Spring Show
Ringside Flash DanceWelsh BDemi WatsonAbbie KirkbrideBSPS Area 3A Summer Show
Skellorn Royal Anniversary Welsh BTori OakesTori OakesBSPS Area 17 Spring Show
Tamevalley SamaPaul HampsonHannah TurnockNCPA Eastern Spectacular
Thistledown ExcaliburJade GardnerCarol CharlesworthHambleton & District Show
Thistledown Grand PrixWelsh BMegan ShareMegan ShareNPS Area 28 Spring Show
Thistledown The Special OneJessica MorganJessica MorganBSPS Area 4A Spring Spectacular
Waxwing ArchiveWelsh BJoy WymanGemma WymanBSPS Area 9A Hereford Marches
Waxwing Go For Glory Welsh BJaimie LeighJaimie LeighBSPS Area 2A Cheshire Premier
Waxwing PerlenaWelsh BWaxwing StudSamantha TaylorBSPS Area 2B Lancs Championship Show
Westaire TarantellaWelsh BLatonia ConibearDaisy ConibearBSPS Area 13B Summer Show
Weydown ReflectionWelsh BKerri EllingworthEllie EllingworthBSPS Area 3B White Rose Show
Wortley Ida's FlowerWelsh BClaire CollierCharley BaxterBSPS Area 13B Summer Show
Wortley WarriorWelsh BGillian SimpsonLucy GloverStaffordshire County Show
Ysselhofs HallmarkSarah ParkerSarah ParkerBSPS Area 7 Spring Festival
Welsh Sections C & D
PlacePonyBreedOwnerRiderQualifying Show
1stThistledown SuperstarWelsh CSharn LinneySharn LinneyBSPS Area 5 Three Shires Spring Show
2ndGems Malt WhiskeyWelsh CApril GilmartinApril GilmartinNorth of England Spring Show
3rdLlynhelyg Mistar JonesWelsh DSarah WestonSarah ParkerBSPS Area 7 Spring Festival
4thLlwynhywel MasterclassWelsh DNicola FordKyle McClementsUKPH Spring Classic
5thHatterall EmperorWelsh DRebecca FaulknerElla EynonBSPS Wales Spring Show
6thGarthfach Classic AdditionWelsh DC Laurens & C PhillipsKaty Marriott-PayneBSPS Area 13B Summer Show
7thMenai GeorgeWelsh CHannah Turnock & Sara LeeHannah TurnockBSPS Heritage Championships 2023
8thRivervalley ArianaWelsh CLynda KingSam RobertsBSPS Area 13A
also qualified:
Aberlogin ValentinaWelsh DRachel BrightRachel BrightBSPS Area 9A Hereford Marches
Adlais Dyma Emily EuraiddWelsh DLouise JenningsJessica TalbotBSPS Area 6 Spring Show
Ashmeadow Kings RansomWelsh C?Debbie BarrAlice BarrBSPS Area 13B Summer Show
Blaencila RhodriWelsh CKyle McClementsVikki SmithBSPS Area 2A Cheshire Premier
Broughton Jack JonesWelsh DAlison JonesAmy Canavan-SmithBSPS Area 4A Spring Spectacular
Brynithon GrandSlamWelsh DJoe ShawJoe ShawBSPS Winter Championships
Fronarth Vinnie JonesWelsh DCaroline HawleyKyle McClementsStaffordshire County Show
Garlance Flash JacWelsh CRobyn-Jayne HadlandRobyn-Jayne HadlandBSPS Area 17 Spring Show
Gems HoboWelsh DVerity MurrayTallie Spilman-PennBSPS Winter Championships
Kaybrook Midnight CometWelsh DKaryn ThomasEllena ThomasNCPA Eastern Spectacular
Laurtom Real HotWelsh CCharlotte FarrowHarrison TaylorBSPS Area 2B Lancs Championship Show
Llanidan EnchanterWelsh DSophie JamesSophie JamesBSPS Area 9B South West Counties
London Absolutely FabulousWelsh DAlison JonesGeorgia LoveBSPS Area 15 Spring Show
Maesbrithdir The BossWelsh DSarah ParkerSarah ParkerBSPS Area 16 Spring Show
Menai Georgie BoyWelsh CLeah MayLeah MayBSPS Area 15A Spring Show
Nantymynydd CaradogWelsh DRon MurrayVikki SmithHambleton & District Show
Peasedown CosmoWelsh CCaroline SuttonJessica TalbotNPS Area 28 Spring Show
Popsters Mister NandoWelsh CChloe ChubbChloe ChubbBSPS Area 14 South East Counties
Popsters Olympic StarWelsh CDawn O'DonnellLucy GloverBSPS Area 3B White Rose Show
Rivervalley Flash JackWelsh CJanet CoxLauren TateBSPS Area 4B Lincolnshire Spring Show
Taiforgan Cracker JackWelsh DSarah BurkhillSarah BurkhillBSPS Scotland Midterm Show
Tawelfan OwianWelsh DAnna GraysonJustine Armstrong-SmallSouth Suffolk Show
Thorneyside Royal CommandWelsh DKaitlyn FairhurstKaitlyn FairhurstBSPS Area 3A Summer Show
Trimar Birthday WishWelsh DLoren PritchardEmma BurrowBSPS Area 1B South Lakes Show
Connemara & New Forest
PlacePonyBreedOwnerRiderQualifying Show
1stCastle KestrelConnemaraAmanda SharmanLucy GloverBSPS Heritage Championships 2023
2ndRavenstone Fudge IINew ForestBev BayesStephanie TurnerBSPS Winter Championships
3rdCopperbeech EmperorConnemaraHarriet GreenHarrison TaylorHambleton & District Show
4thSkellorn Deja VuConnemaraKerry WainwrightHarrison TaylorBSPS Area 5 Three Shires Spring Show
5thDoleen Carraig StarConnemaraHelen RadfordSarah ParkerUKPH Spring Classic
6thCrusheen ShadowConnemaraClaire SmalleyEloise PinnockBSPS Area 16 Spring Show
7thBlakehill MatadorConnemaraVanessa ClarkAimee DevaneSouth Suffolk Show
8thInverin PaddyConnemaraLucy HeygateLucy HeygateBSPS Area 15 Spring Show
also qualified:
Abbeyside SilverConnemaraCaroline SuttonJess TalbotBSPS Area 13A
Barrowby Royal ReinConnemaraJulia MarriottAmy Canavan-SmithBSPS Area 2B Lancs Championship Show
Blakehill BobbyConnemaraKate SmithLivie SmithStaffordshire County Show
Burley BurberryNew ForestGeorgia LoveGeorgia LoveBSPS Area 7 Spring Festival
Caherlistrane EoinConnemaraJennie MurphyHarrison TaylorNCPA Eastern Spectacular
Chilham Pearly KingConnemaraJill StapletonLauren BrillBSPS Winter Championships
Clarkstown ScallywagConnemaraJemma AtkinsonKaty Marriott-PayneBSPS Area 15A Spring Show
Coole GeneralConnemaraFiona ParkesFiona ParkesBSPS Wales Spring Show
Culmore HarryConnemaraLeah MaySarah ParkerNPS Area 28 Spring Show
Eastlands DunknoweConnemaraHarry HeathcoteSarah ParkerBSPS Area 17 Spring Show
Fuinseoig BoyConnemaraMargaret WhitefordJames WhitefordBSPS Scotland Midterm Show
Glencarrig MarbleConnemaraSamantha FowlerSamantha FowlerBSPS Area 14 South East Counties
Hazelrock TwistConnemaraClaire FlynnSue DeakinBSPS Area 6 Spring Show
Kilbride RosemaryConnemaraHayley KaneHayley KaneBSPS Area 1B South Lakes Show
Langorra Ginger PortNew ForestNatalie PastorNatalie PastorBSPS Area 13B Summer Show
Loughmore RebelConnemaraSteph PetoSteph PetoBSPS Area 3A Summer Show
Murvey DexterConnemaraMichelle HortonBen Ferris-HobinBSPS Area 3B White Rose Show
Murvey DodgyConnemaraHeather CareyHeather CareyBSPS Area 13B Summer Show
Nutschullyng River DanceNew ForestKaryn ThomasRebecca PennyNorth of England Spring Show
Peronne NovelistNew ForestRobert & Karen KnockEmily KnockBSPS Area 9B South West Counties
Redpark MurphyConnemaraJ Litherland & Z HolmesDaisy May AllenBSPS Area 9A Hereford Marches
Ridley Top NotchNew ForestKaryn ThomasJessica TalbotBSPS Area 4B Lincolnshire Spring Show
Rosscon EmperorConnemara Sarah HardenKatie MarshallBSPS Area 2A Cheshire Premier
Teach Mór PierceConnemaraMegan WhiteMegan WhiteBSPS Area 4A Spring Spectacular
Fell, Dales & Highland
PlacePonyBreedOwnerRiderQualifying Show
1stNipna Mighty OakDalesLeah MaySarah ParkerUKPH Spring Classic
2ndDunedin Iolare HighlandChristopher GrantChris GrantBSPS Scotland Midterm Show
3rdGreenholme KateFellPaul & Jane SteeplesAimee DevaneBSPS Winter Championships
4thBolam AlfieDalesLisa ClarkJoe ShawBSPS Area 4B Lincolnshire Spring Show
5thBracken of AlltnacailleachHighlandCharlotte FarrowHarrison TaylorBSPS Area 2B Lancs Championship Show
6thJedi of TaliskerHighlandMandy JacksonKaty Marriott-PayneBSPS Area 14 South East Counties
7thGreenholme LarryFellJessica MorganJessica MorganBSPS Area 9A Hereford Marches
8thBluebraes MerrickHighlandRhi RandallRhi RandallBSPS Wales Spring Show
also qualified:
Ashleyvale Glen DurorHighlandKaryn ThomasEllena ThomasBSPS Winter Championships
Bracklinn LockdownFellNicola FordKyle McClementsStaffordshire County Show
Brocklebank BelliniFellAlison TorodeJess TalbotBSPS Area 13B Summer Show
Bybeck StellaFellCharles StewartMeg EdmondsonBSPS Area 3B White Rose Show
Dalefoot Amber IIFellOlivia SwailesOlivia SwailesBSPS Area 3A Summer Show
Ellister Islay SpruceHighlandJulie BartonMolly MercerBSPS Area 16 Spring Show
Glenbanchor BenbeculaHighlandRachel BillAmy Canavan-SmithNCPA Eastern Spectacular
Greenholme Let's SeeFellLindsey TropmanMolly SimpsonBSPS Area 13B Summer Show
Griseburn FalconDalesKrystina WedgbrowEllie May WedgbrowBSPS Area 15A Spring Show
Hardendale RayFellLaura MarshallAmy Canavan-SmithNorth of England Spring Show
Hett Tudor KingDalesSonyarisa DuckhouseKaty Marriott-PayneBSPS Area 6 Spring Show
Holling FoxgloveFellGeorgia BoswellGeorgia BoswellBSPS Area 17 Spring Show
Holmedown WisconsinHighlandCatherine BoothJessica TalbotNPS Area 28 Spring Show
Langrigg ThomasDalesJohn HarveyBrooke HarveyBSPS Heritage Championships 2023
Mannochmore of MillfieldHighlandClaire KinsleyClaire KinsleySouth Suffolk Show
Nipna InvictusDalesKirsty HamiltonCaitlin HamiltonBSPS Area 1B South Lakes Show
Pottertonpark Mulreesh HighlandLesley GamblingJanine PatersonBSPS Area 9B South West Counties
Stennerskeugh HarveyFellSue SmithSue SmithBSPS Area 13A
Tarbarl Luke At MeDalesElla MorrisSarah ParkerBSPS Area 7 Spring Festival
Townend ChieftainFellHelen & Georgia HansonGeorgia HansonBSPS Area 2A Cheshire Premier
Townend SherryFellDianne MilburnDianne MilburnHambleton & District Show
Waterside BlackjackDalesGeorgia HansonGeorgia HansonBSPS Area 4A Spring Spectacular
Westwick VictorDalesClaire CollierCharley BaxterBSPS Area 15 Spring Show
Zephyr of ForglenHighlandVictoria CaseyVicki CaseyBSPS Area 5 Three Shires Spring Show