Nursery Stakes - Plaited WHP |
Place | Pony | Breed | Owner | Rider | Qualifying Show |
1st | Precious Gem II | | Rachel Bailye | Bea Bailye-Hawkins | BSPS Winter Championships |
2nd | Corries Jack in a Box | | Sarah Chan | Chloe Chan | BSPS WSP/WHP Show |
3rd | Barney IX | | Marie Laity | Samuel Laity | BSPS Area 13B Show |
4th | Sannanvalley Spangle | | Nicola Schaible | Violet Schaible | Kirklevington |
5th | Cennen Speculator | Welsh B | Costanza Villani | Isabella Owers | BSPS Wales Spring Show |
6th | Bronheulog Peter Pan | Welsh B | Debbie Edwards | Jaiden Edwards | Bath & West Equine Show |
7th | Birkinbrook Arabella | Welsh B | Camilla Lanni | Sienna Lanni | BSPS Area 6 Spring Show |
8th | Annandale Captain Splash | Welsh B | Petrina Philp | Imogen Philp | BSPS Winter Championships |
| also qualified: |
| Captain Foley | | Helen Drewitt | Florence Drewitt | BSPS Area 14 South East Counties |
| Carrwood Galileo | Welsh B | Sarah Wright | Gabrielle Wright | BSPS Area 17 Mid-Shires Spring Show 2020 |
| Cloigen Fair Sunslip | | Emily Gilruth | Scarlett Gilruth | BSPS Area 2A Cheshire Premier |
| Cuffnells Goldenrod | New Forest | Paula Davies | Talia Davies | BSPS Wales Spring Show |
| Fairrose Fantasy | New Forest | Jo Challinor | Millie Challinor | BSPS Area 9A Hereford Marches |
| Gigman All That Jazz | Welsh B | Sam Thomlinson | Nell Stephens | BSPS Area 7 WHP |
| Glandrine Pied Piper | | Nick Alexander | Matilda Alexander | BSPS 2B Lancs Championship |
| Greendown Ozzy | Welsh B | Sarah Lambert | Ava Lambert | BSPS Area 5 Spring Show |
| Killaughey Golden Cascade | | Samantha Stanley | Lucia Stanley | BSPS Area 15 Essex |
| Liddesdale Sovereign | Welsh C | Lisa Kennedy | Leoni Kennedy | BSPS Scotland Mid-Term |
| Linksbury Shazz | Welsh B | Jane Hanger | Harriet Hanger | BSPS Area 3B Winter Show 2020 |
| Milford Fair Honeybee | Welsh B | Gill Callaghan | Ila Wingrove | BSPS Area 6 Spring Show 2020 |
| Silverstar Archie | | Charlotte Mackaness | Alice Mackaness | BSPS Area 16 Winter Show 2020 |
| Slades Hawthorn | Welsh B | Sarah Wright | Annabel Wright | NPS Spring Festival |
| Tyntyla Gwyndaf | Welsh C | Kate Canton | Poppy Canton-Davies> | UKPH Spring Classic |
|
| | | | | BSPS Area 3A Summer Show |
| | | | | BSPS Area 3B White Rose |
| | | | | NPS 13 / BSPS 17 Spring Show |
| ? (2nd to A. Captain Splash) | | | | BSPS Area 16 Spring Festival |
| ? (2nd to Carrwood Galileo) | | | | BSPS Area 1A WHP Show |
| ? (2nd to Carrwood Galileo) | | | | BSPS Area 1B Spring Show |
| ? (2nd to Glandrine Pied Piper | | | | BSPS Area 4B Spring Show |
| (First five already qualified) | Royal Windsor Horse Show |
| | | | | |
133cm Plaited WHP |
Place | Pony | Breed | Owner | Rider | Qualifying Show |
1st | Precious Gem II | | Rachel Bailye | Bea Bailye-Hawkins | Bath & West Equine Show |
2nd | Noble Peppermint | | Kelly Ward | Ruby Ward | BSPS Area 1A WHP Show |
3rd | Fairrose Fantasy | New Forest | Jo Challinor | Millie Challinor | BSPS Area 7 WHP |
4th | Sannanvalley Spangle | | Nicola Schaible | Violet Schaible | BSPS Winter Championships |
5th | Birkinbrook Arabella | Welsh B | Camilla Lanni | Sienna Lanni | UKPH Spring Classic |
6th | Chester XVI | | Katrina Kozersky | Alina Kozersky | |
7th | Cennen Speculator | Welsh B | Costanza Villani | Isabella Owers | BSPS Area 9A Hereford Marches |
8th | Bowmount Rusty | | Claire Gould | Eva Gould | BSPS Area 5 Spring Show |
| also qualified: |
| Annandale Captain Splash | Welsh B | Petrina Philp | Imogen Philp | BSPS Area 16 Spring Festival |
| Baby Buttons | | James England | Eliza England | BSPS Area 1B Spring Show |
| Bill | | Tracy Benson | Emma Benson | BSPS 2B Lancs Championship |
| Captain Foley | | Joanna Murphy | Mya Murphy | BSPS Area 17 Mid-Shires Spring Show 2020 |
| Coco Bongo | | William Calder | Jess Calder | BSPS Scotland Mid-Term |
| Corries Jack in a Box | | Sarah Chan | Chloe Chan | BSPS Area 6 Spring Show |
| Cottown Little Rupert | Welsh B | Suzanne Galliers | Elizabeth Galliers | BSPS Area 6 Spring Show 2020 |
| Golygfar Neo | Welsh C | Sarah Thompson | Ruby Thompson | BSPS Area 3B Winter Show 2020 |
| Hanmere Mavarick | Welsh B | Louise Docker | Willow Docker | Royal Windsor Horse Show |
| Llanarth Alis | Welsh B | Abbi Vaughan | Grace Vaughan | NPS 13 / BSPS 17 Spring Show |
| Llanarth Windsor | Welsh B | Charlotte Owen | Chloe Owen | NPS Spring Festival |
| Milford Fair Honeybee | Welsh B | Gill Callaghan | Ila Wingrove | BSPS WSP/WHP Show |
| Noble Bannview Toyboy | | Mark Mullin | Edward Mullin | BSPS Area 4B Spring Show |
| Pebbly Hornblower | | Claire Collier | Izzy Collier | BSPS Winter Championships |
| Roseberry Little Diamond | | Hannah Rodgers | Lilly Rodgers | BSPS Area 2A Cheshire Premier |
|
| | | | | BSPS Area 13B Summer Show |
| | | | | BSPS Area 3B White Rose |
| | | | | BSPS Wales Spring Show |
| | | | | BSPS Wales Spring Show |
| (2nd to Sannanvalley Spangle) | | | | Kirklevington |
| | | | Bea Bailye-Hawkins | BSPS Area 3A Summer Show |
| (Annandale Captain Splash was the only entry) | BSPS Area 15 Essex |
| (Captain Foley was the only entry) | BSPS Area 14 South East Counties |
| (No ponies forward) | BSPS Area 16 Winter Show 2020 |
| | | | | |
143cm Plaited WHP |
Place | Pony | Breed | Owner | Rider | Qualifying Show |
1st | Woodfield Jovial Joker | Connemara | Wayne Jeffrey | Mollie Jeffrey | BSPS Area 1A WHP Show |
2nd | Charleville Farah | Connemara | Chrissie Wheeler | Bea Wheeler | BSPS Winter Championships |
3rd | Landslow Melody Maker | Connemara | Catherine Garrett | Lola Bass | BSPS WSP/WHP Show |
4th | Rosshill Paddy | Connemara | James England | Eliza England | BSPS Area 1B Spring Show |
5th | Noble Ronan | | Kelly Ward | Ruby Ward | BSPS Area 2A Cheshire Premier |
6th | Golden Pat | Connemara | Sarah Houlden | James Houlden | |
7th | Beech Hall Ryan | Connemara | Emmie Collier | Isobel Hartswood-Collier | BSPS Area 3B Winter Show 2020 |
8th | Allandy Gold Spark | | Alex Aungier | Gracie Aungier | BSPS Area 15 Essex |
| also qualified: |
| Carnsdale Tickled Pink | | Lucy Brennan | Lily Brennan | BSPS Winter Championships |
| Carrownurlaur Johnny | Connemara | Karen Raine | Rebecca Raine | BSPS Area 5 Spring Show |
| Flecknoe Final Impression | | Fiona Titterton | Mia Titterton | BSPS Area 6 Spring Show |
| Fraggle | | Charlotte Thompson | Harriet Thompson | NPS 13 / BSPS 17 Spring Show |
| King Brian Boru | | Katrina Link | Ruby Ward | BSPS Area 6 Spring Show 2020 |
| Noble Sir Prize | | Samantha Stanley | Izzy Stanley | BSPS Area 14 South East Counties |
| Owen Lad | Connemara | Charlie Williams | Scarlett Williams | BSPS Area 16 Spring Festival |
| Polar Man | Connemara | Denise Reynolds | Chymme Reynolds | BSPS Area 7 WHP |
| Rosstuohy Loobeen | Connemara | Erin Wittich | Lily Wittich | BSPS Area 16 Winter Show 2020 |
| Spell Land Bell Of The Ball | | Rachel Frank | Scarlett Frank | BSPS Area 3A Summer Show |
| Springfield Bex | | Sam Ashley | Holly Ashley | BSPS Area 9A Hereford Marches |
| Square Bella | Connemara | Charlotte Gaskin | Hariette Lowther | BSPS 2B Lancs Championship |
| Star Smokey | | Laura Wheelwright | Leyla Wheelwright | BSPS Area 17 Mid-Shires Spring Show 2020 |
| Teach Mór Gloria | Connemara | Diana Clarke-Wright | Lilliana Clarke | NPS Spring Festival |
| Warren Mini Mix | | Emma Windows | Jemima Windows | Bath & West Equine Show |
| Woodlander Wagalina | | Gillian Evans | Jessica Ramsdale | Kirklevington |
|
| | | | | BSPS Area 13B Summer Show |
| | | | | BSPS Area 3B White Rose |
| | | | | BSPS Scotland Mid-Term |
| | | | | BSPS Wales Spring Show |
| | | | | BSPS Wales Spring Show |
| | | | | UKPH Spring Classic |
| (First five already qualified) | Royal Windsor Horse Show |
| (No ponies forward) | BSPS Area 4B Spring Show |
| | | | | |
153cm Plaited WHP |
Place | Pony | Breed | Owner | Rider | Qualifying Show |
1st | TGF Lucy | | Janet Cowie | Alice Cowie | BSPS Winter Championships |
2nd | Clooneen Donnacha | Connemara | Michelle Burnett | Ella Dalton | NPS 13 / BSPS 17 Spring Show |
3rd | Ennis Boy | | Tracey Brooks | Ellie Callwood | BSPS Area 6 Spring Show 2020 |
4th | Bowland Undercover | | Danielle Rodger | Imogen Rodger | BSPS Area 14 South East Counties |
5th | Emperors Diamond Dancer | | Russell Gilmour | Olivia Gilmour | BSPS Area 1B Spring Show |
6th | Glenmore Miss Mirah | Connemara | Jason McPolin | Emily-Jayne McPolin | |
7th | Carr Side Cloudy Cruise | | Rachel James | Annabel James | BSPS WSP/WHP Show |
8th | Rademon Kiana | | Robert Brown | Beri Brown | |
| also qualified: |
| Akimoburga V Weltevreden | | Georgina Blackshaw | Daisy Holder | BSPS Area 2A Cheshire Premier |
| Ardwholihane Bouncer | Connemara | Caroline Stanley | Megan Stanley | Kirklevington |
| Cashel Bay JJ | Connemara | Polly Eddis | Susie Eddis | BSPS Area 16 Winter Show 2020 |
| Cloughrae Hill Billy | Connemara | Janet Cowie | Alice Cowie | Royal Windsor Horse Show |
| Comberton Calisi | | Jo Stiles | Sophie Stiles | BSPS Area 7 WHP |
| Dartans Atom Man | | Sarah Osmond | Georgie Osmond | BSPS Winter Championships |
| Derrygimbla Boy | Connemara | Andrea Layfield | Anna Layfield | BSPS Area 3B Winter Show 2020 |
| Doonagore Boy | Connemara | David Conchie | Ami Conchie | NPS Spring Festival |
| Dunally Lass | Connemara | Pippa Bamford | Pippa Bamford | BSPS Area 4B Spring Show |
| Ella's Melody | Connemara | Catherine Taylor | Emily Gaynor-Smith | BSPS Area 17 Mid-Shires Spring Show 2020 |
| Honeycoat | | Ruth Sharifi | Izzy Sharifi | BSPS Area 16 Spring Festival |
| Makers Laugh | | Jayne Reading | Eve Reading | BSPS Area 5 Spring Show |
| Moorland Whiteriver | Connemara | Amanda Thomas | Harriet Thomas | BSPS Area 13B Summer Show |
| Myshall Fred | | Sophie McBain | Lucy McBain | BSPS Area 3A Summer Show |
| Peeping Tom | | Mrs V Cobden | Hattie Cobden | Bath & West Equine Show |
| Penhwnllys Karachi | | Wayne Jeffrey | Mollie Jeffrey | BSPS 2B Lancs Championship |
| Quaralia | | Adele Baldwin | Courtney Baldwin | BSPS Area 1A WHP Show |
| Wil Celtic Gumdrop | | Ali Butler | Alice Homer | BSPS Area 6 Spring Show |
|
| | | | | BSPS Area 3B White Rose |
| | | | | BSPS Area 9A Hereford Marches |
| | | | | BSPS Scotland Mid-Term |
| | | | | BSPS Wales Spring Show |
| | | | | BSPS Wales Spring Show |
| | | | | UKPH Spring Classic |
| (Honeycoat was the only entry) | BSPS Area 15 Essex |
| | | | | |
Intermediate WH |
Place | Pony | Breed | Owner | Rider | Qualifying Show |
1st | Hayestown Diamond Lady | | Laura Whittington | Laura Whittington | BSPS Area 9A Hereford Marches |
2nd | Elton John II | | Kate Johnston | Daniella Johnston | BSPS Winter Championships |
3rd | Bentleys Con Artist | | Lily Knight | Lily Knight | BSPS Area 14 South East Counties |
4th | Bowland Undercover | | Danielle Rodger | Imogen Rodger | BSPS Area 7 WHP |
5th | Veuve Cliquot | | Olivia Minihane | Olivia Minihane | BSPS Area 6 Spring Show |
6th | Jara | | Georgia Darlington | Georgia Darlington | BSPS Area 6 Spring Show 2020 |
7th | Randal | | Jessica Taylor | Jessica Taylor | NPS Spring Festival |
8th | Tale Of Two Shivers | | Jennifer Deary | Olivia Graham | BSPS Area 1A WHP Show |
| also qualified: |
| A Kind Of Magic | | Ella Wheeler | Ella Wheeler | BSPS Winter Championships |
| ABC Liberty Belle | | Anne Holder | Daisy Holder | BSPS Area 1B Spring Show |
| Abbeys Grey | | Laura Wheelwright | Leyla Wheelwright | Royal Windsor Horse Show |
| Confetti II | | Victoria Sidaway | Imogen Sidaway | NPS 13 / BSPS 17 Spring Show |
| Deerpairc Legacy | | Harriet Dennison | Harriet Dennison | BSPS Area 3A Summer Show |
| Deloughtane Rockstar | | Shona Weir | Zara Weir | BSPS Area 2A Cheshire Premier |
| Foxfire 4 | | Julia Wilson-Barnes | Remy Wilson-Barnes | BSPS Area 5 Spring Show |
| GSA Chloe | | Mrs J Aldred | Anna Aldred | Kirklevington |
| Ilona | | Naomi Moult | Naomi Moult | BSPS WSP/WHP Show |
| Legoland | | Alicia Thomas | Alicia Thomas | BSPS Wales Spring Show |
| Lisa's Dream | | Samantha Darlington | Georgia Darlington | BSPS Area 16 Spring Festival |
| Noble Carismo | | Alison Raine | Jodie Simmonds | BSPS 2B Lancs Championship |
| Noble Kings Speech | | Amy Jones | Rhea Shakespeare | BSPS Area 3B White Rose |
| Rascality | | Denise Reynolds | Chrystia Reynolds | Bath & West Equine Show |
| Redshaw Out Of The Balou | | Pam Prickett | Alasdair Prickett | BSPS Area 4B Spring Show |
| Shersheen Courage | | Emma King | Pip King | BSPS Area 17 Mid-Shires Spring Show 2020 |
| Silver Lough | | Will Pittendrigh | Will Pittendrigh | BSPS Area 3B Winter Show 2020 |
| Toncynffig Liberal lad | | Jade Bissmire | Jade Bissmire | BSPS Area 13B Summer Show |
|
| | | | | BSPS Scotland Mid-Term |
| | | | | BSPS Wales Spring Show |
| | | | | UKPH Spring Classic |
| (bay gelding) | | | Lucy Robinson | BSPS Area 16 Winter Show 2020 |
| (No entries) | BSPS Area 15 Essex |
| | | | | |