Top
f f

mmponies.uk

Royal International Horse Show 2022 Plaited Working Hunter Pony

Nursery Stakes - Plaited WHP
PlacePonyBreedOwnerRiderQualifying Show
1stGlandrine Pied PiperNick AlexanderMatilda AlexanderBSPS Area 5 Three Shires Spring Show
2ndNoble PeppermintKelly WardElsie LynchBSPS Area 1A WHP Show
3rdSynod IeuanWelsh CHelen DaviesMati DaviesBSPS Area 7 Spring Show
4thTyntyla GwyndafWelsh CKate CantonPoppy Canton-DaviesBSPS Area 13B Summer Show
5thHillcrest FascinatorGillian WatkinsonHarry WatkinsonBSPS Area 15 Spring Show
6thPrecious Gem IIRachel BailyeBea Bailye-HawkinsBSPS Area 17 Spring Show
7thBurgate FlintNew ForestR Abba & C KnipeSamantha TaylorBSPS Area 1B South Lakes Show
8thJanpete Mr CoolWelsh BElizabeth CantonAlex LongstaffBSPS Area 9A Hereford Marches
also qualified:
BlueyVikki LoatesDaisy LoatesBSPS Winter Championships (3rd)
Bowmount RustyJo KangursEmilia KangursRoyal Bath & West Show
Brookhall PavarottiWelsh BAnna Dewey ClarkeAnya Dewey ClarkeBSPS Area 3A Summer Show
Brookhall Royal AdmiralWelsh BLuke SowerbyRomy SowerbyStaffs County Show
Captain FoleyHelen Drewitt Florence DrewittWiltshire Spring Show
Carrwood GalileoWelsh BSarah WrightAnnabel WrightBSPS Area 2A Cheshire Premier
Cyntaf RaffertyWelsh CKirsty DuncalfFlorence DuncalfBSPS Winter Championships (4th)
Derrymore Lucky LadLaura LaneLexie LaneAyr County
Glenford StarlightConnemaraLaura SmithIsla SmithBSPS Scotland Mid-Term Show
Killaughey Golden CascadeSamantha StanleyLucia StanleyBSPS Area 14 SE Counties Spring Show
Landsbury True GritFiona CorkHenry BeltonBSPS Area 3B White Rose Show
Llanarth WindsorWelsh BCharlotte OwenSophie OwenNPS Spring Festival
Maihem First EditionWelsh CMaeve KennedyEvie KennedyIrish Pony Society Spring Show
Milford EndymionWelsh BNaomi WrightAlice WrightSouth Suffolk Show
Milford Fair HoneybeeWelsh BGill CallaghanIla WingroveBSPS Area 6 Spring Show
Millwood ChicoWelsh BLisa LakeEvie LakeBSPS Area 4A Spring Show
Musbury ContessaWelsh BVictoria BignellHolly BignellBSPS Area 16 Spring Show
Ormond Lucy LocketCharlotte KayElla KayRoyal Windsor Horse Show (2nd to N.Peppermint)
Roseberry Little DiamondNick AlexanderMatilda AlexanderUKPH Spring Classic
Synod IeuanWelsh CHelen DaviesMati DaviesBSPS Wales RIHS Show
Trefriw Peter PanWelsh BSara BurdessJessica BurdessNorthumberland County Show
Hambleton & District Show
Kirklevington WH Show
(No ticket awarded)Cheshire Horse Show
(No ticket awarded)Suffolk Show

Plaited Working Hunter Pony Championship
PlacePonyBreedOwnerRiderQualifying Show
Champion Noble RonanKelly WardRuby WardBSPS Area 4A Spring Show
ReservePrecious Gem IIRachel BailyeBea Bailye-HawkinsBSPS Area 6 Spring Show
133cm Plaited WHP
PlacePonyBreedOwnerRiderQualifying Show
1stPrecious Gem IIRachel BailyeBea Bailye-HawkinsBSPS Area 6 Spring Show
2ndFairrose FantasyNew ForestJo ChallinorMillie ChallinorBSPS Winter Championships (6th)
3rdTinnecarrig MiloLucy KellyNed KellyIrish Pony Society Spring Show
4thCoco BongoWilliam CalderJess CalderAyr County
5thNoble Bannview ToyboyMark MullinEdward MullinBSPS Winter Championships (7th)
6thBarney IXMarie LaitySamuel Laity
7thRoseberry Little DiamondNick AlexanderMatilda AlexanderSouth Suffolk Show (2nd)
8thNoble PeppermintKelly WardElsie LynchBSPS Area 2A Cheshire Premier
also qualified:
Annandale Captain SplashWelsh BPetrina PhilpImogen PhilpBSPS Area 16 Spring Show
Balfour CommanderWelsh BEmma AndrewsHarriett StoreyHambleton & District Show
BillTracy BensonEmma BensonBSPS Scotland Mid-Term Show
Birkinbrook ArabellaWelsh BCamilla LanniSienna LanniUKPH Spring Classic
Bowmount RustyJo KangursEmilia KangursBSPS Area 9A Hereford Marches
Captain FoleyHelen Drewitt Florence DrewittWiltshire Spring Show
Chester XVIPaul IsaacAbigail IsaacBSPS Area 15 Spring Show
Corries Jack in a BoxSarah ChanChloe ChanRoyal Bath & West Show
Cottown Little RupertWelsh BNathan LeggFlorence LeggRoyal Windsor Horse Show
Ellis Island D’ArgannTristram OwersIsabella OwersBSPS Area 17 Spring Show (2nd to Precious Gem II)
Furzleyhill DarioAlex AungierGracie AungierBSPS Area 14 SE Counties Spring Show
Glandrine Pied PiperNick AlexanderMatilda AlexanderBSPS Area 3B White Rose Show
Hillcrest FascinatorGillian WatkinsonHarry WatkinsonBSPS Area 1A WHP Show
Llanarth AlisWelsh BMegan GilbertMillie GilbertStaffs County Show
Llanarth WindsorWelsh BCharlotte OwenSophie OwenNPS Spring Festival
Milford Fair HoneybeeWelsh BGill CallaghanIla WingroveBSPS Area 7 Spring Show
Moelwyn AlfieCharlotte LawsonLavender LawsonBSPS Area 3A Summer Show (2nd to SV Spangle)
Pebbly HornblowerClaire CollierIzzy Hartswood-CollierBSPS Area 4A Spring Show
Sannanvalley SpangleNicola SchaibleViolet SchaibleKirklevington WH Show
Swffryd TomosWelsh CStuart ShawDarcy ShawBSPS Area 1B South Lakes Show
Synod IeuanWelsh CHelen DaviesMati DaviesBSPS Wales RIHS Show
BSPS Area 13B Summer Show
BSPS Area 5 Three Shires Spring Show
(No ticket awarded)Cheshire Horse Show
(No ticket awarded)Northumberland County Show
(No ticket awarded)Suffolk Show
143cm Plaited WHP
PlacePonyBreedOwnerRiderQualifying Show
1stNoble RonanKelly WardRuby WardBSPS Area 4A Spring Show
2ndCarrownurlaur JohnnyConnemaraKaren RaineRebecca RaineBSPS Area 17 Spring Show
3rdRosshill PaddyConnemaraJames EnglandEliza EnglandBSPS Area 1A WHP Show
4thRowdown ArcherNew ForestLucy KellyNed KellyIrish Pony Society Spring Show
5thCregduff DonConnemaraJanet CowieMia BettsonBSPS Area 5 Three Shires Spring Show
6thNoble Little JohnSarah WrightGabrielle WrightBSPS Area 3B White Rose Show
7thLandslow Melody MakerConnemaraCatherine GarrettLola BassBSPS Area 1B South Lakes Show
8thMonarch Of The GlenJane HancockChloe ChanBSPS Area 6 Spring Show
also qualified:
Beech Hall RyanConnemaraEmmie CollierIzzy Hartswood-CollierBSPS Area 7 Spring Show
Brundish Nicely DunWelsh BSimon GrahamOlivia GrahamBSPS Area 3A Summer Show
Bucks FizzSian BevanMegan BevanBSPS Wales RIHS Show
Cadfach MeganWelsh CCharlotte GaskinHarriette LowtherStaffs County Show
Carnsdale Tickled PinkLucy BrennanLily BrennanBSPS Area 15 Spring Show
Cavan LadyConnemaraEmma HoyleRebecca HoyleBSPS Winter Championships (5th)
Charlie Chan II Sharon Chadwick-WattsSienna WattsKirklevington WH Show
Colourville Viva Las VegasEllie O'DonnellZara BainbridgeHambleton & District Show
Dernahatten SallyConnemaraHannah RodgersLilly RodgersBSPS Area 2A (2nd to Noble Ronan)
Drumroe RoryCaroline HolmesAlysha HolmesAyr County
FraggleCharlotte ThompsonHarriet ThompsonUKPH Spring Classic
Glenford Malone ConnemaraWill CalderJess CalderBSPS Scotland Mid-Term Show
Kippure HitchcockConnemaraSamantha StanleyIzzy StanleyBSPS Area 14 SE Counties Spring Show (2nd to Fraggle)
Lammermuir BaileyConnemaraPetrina PhilpImogen PhilpBSPS Area 16 Spring Show
Moorland MusicalConnemaraSarah WhitfieldEmily LockeNPS Spring Festival
Noble Sir PrizeCostanza VillaniIsabella OwersWiltshire Spring Show
Spellland Bell Of The BallRachel Frank Violet SchaibleRoyal Windsor Horse Show (3rd to Noble Ronan)
Stambrook Miss D'MenaVictoria SidawayClea SidawayBSPS Area 9A Hereford Marches
Warren Mini MixEmma WindowsJemima WindowsBSPS Area 13B Summer Show
Woodfield Jovial JokerConnemaraRachel BailyeBea Bailye-HawkinsBSPS Winter Championships (3rd)
Woodlander WagalinaGillian EvansJessica RamsdaleNorthumberland County Show
(No entries)Cheshire Horse Show
(No ticket awarded)Royal Bath & West Show
(No ticket awarded)Suffolk Show
(Two in class, both already qualified)South Suffolk Show
153cm Plaited WHP
PlacePonyBreedOwnerRiderQualifying Show
1stArdwholihane BouncerConnemaraCaroline StanleyMegan StanleyKirklevington WH Show
2ndEnnis BoyTracey BrooksEllie CallwoodBSPS Area 17 Spring Show
3rdWoodfield HazyKelly WardRuby WardBSPS Area 2A Cheshire Premier
4thHoneycoat Ruth SharifiIzzy SharifiUKPH Spring Classic (3rd to C.Beltane Poppy)
5thAudrey’s Happy FellowConnemaraLaura TurnerIndia TurnerBSPS Area 14 SE Counties Spring Show
6thLisnadrisha Tic TacConnemaraAimee WhiteIzzy Hartswood-CollierBSPS Area 7 Spring Show
7thDeerpark MillieConnemaraCharlotte GaskinMorgan Lowther BSPS Area 4A Spring Show
8thElla's MelodyConnemaraJoe WidgerHannah MackeyAyr County
also qualified:
Akimoburga V WeltevredenSally HoldenScarlett HoldenBSPS Area 1B South Lakes Show
Annaghbay StormConnemaraNatalie NewmanClaudia NewmanNPS Spring Festival (2nd to Deerpark Millie)
Benedict FieldsCaroline MacknessFred RimellWiltshire Spring Show
Candy ReignLauren OagLauren OagBSPS Scotland Mid-Term Show
Carnsdale Beltane PoppyChrissie WheelerBea WheelerBSPS Area 6 Spring Show
Dartans Atom ManSarah OsmondGeorgie OsmondBSPS Area 1A WHP Show
Indian JoeMairead RyanJames RyanIrish Pony Society Spring Show
Jenny's Bay RumEve ReadingEve ReadingSouth Suffolk Show
Jessop PanacheNicola SchaibleMaddie SchaibleBSPS Area 3A Summer Show
Marino VinnieConnemaraSophie McBainLucy McBainBSPS Area 3B White Rose Show
Menlo BobConnemaraCaroline BowlerBrooke PickeringHambleton & District Show
MiaEmma BrownEmma BrownNorthumberland County Show
Moorland WhiteriverConnemaraSamantha StanleyIzzy StanleyBSPS Area 15 Spring Show (2nd to Honeycoat)
Muirhead Black FridayVicki HumphreysTegan HumphreysBSPS Winter Championships
My Jacksons DreamCari JamesCari JamesRoyal Windsor Horse Show (3rd to Quaralia)
Peeping TomVictoria CobdenHattie CobdenBSPS Area 9A Hereford Marches
QuaraliaAdele BaldwinCourtney BaldwinBSPS Winter Championships (3rd)
Roving PedlarMrs Charlie WilliamsScarlett WilliamsBSPS Area 5 Three Shires Spring Show
BSPS Area 13B Summer Show
Cheshire Horse Show
(No ticket awarded)Royal Bath & West Show
(No ticket awarded)Staffs County Show
(No ticket awarded)Suffolk Show
(None finished)BSPS Wales RIHS Show
(None forward)BSPS Area 16 Spring Show

Intermediate WH
PlacePonyBreedOwnerRiderQualifying Show
1stRed JazzLucy RobinsonLucy RobinsonStaffs County Show
2ndSilver LoughWill PittendrighWill PittendrighRoyal Windsor Horse Show
3rdNoble CarismoAlison RaineJodie SimmondsBSPS Area 6 Spring Show
4thVeuve CliquotOlivia MinihaneOlivia MinihaneBSPS Area 17 Spring Show
5thDeloughtane RockstarShona WeirZara WeirBSPS Area 1B South Lakes Show
6thDeerpairc LegacyShirley DennisonHarriet DennisonKirklevington WH Show
7thCountry StrongBirol NadirLily NadirIrish Pony Society Spring Show
8thLegolandAlicia ThomasAlicia ThomasUKPH Spring Classic
also qualified:
ABC Liberty BelleAnne HolderDaisy HolderBSPS Winter Championships (2nd)
Ardees PrinceSophie SextonSophie SextonSuffolk Show
BouncebackKatherine GrantOlivia GrantBSPS Area 1A WHP Show
Check Mate IIDawn TaylorMillie SimpsonHambleton & District Show
Fantastic Master FoxSarah ThompsonRuby ThompsonBSPS Area 5 Three Shires Spring Show
Highlander IIIJane MaherSophie MaherAyr County
IlonaStephen MoultNaomi MoultBSPS Winter Championships (4th)
JaraSam DarlingtonGeorgia DarlingtonBSPS Area 7 Spring Show
Lisa's DreamSamantha DarlingtonGeorgia DarlingtonBSPS Area 14 SE Counties Spring Show
Noble CartierKelly WardRuby WardBSPS Area 2A Cheshire Premier
Noble OptimistWill HingleyWill HingleyBSPS Area 4A Spring Show
Ooda LoopRobert BrownBeri BrownNorthumberland County Show
RascalityDenise ReynoldsChymme ReynoldsWiltshire Spring Show
Redshaw Out The BalouPam PrickettAlasdair PrickettBSPS Area 3B White Rose Show
Roving PedlarMrs Charlie WilliamsScarlett WilliamsBSPS Area 16 Spring Show
Sannanvalley JusticeKaren HuytonLucy CareSouth Suffolk Show
BSPS Area 13B Summer Show
BSPS Scotland Mid-Term Show (3rd to Bounceback)
(No entries)Cheshire Horse Show
(No ticket awarded)Royal Bath & West Show
(None finished)BSPS Area 15 Spring Show
(None finished)BSPS Area 9A Hereford Marches
(None forward)BSPS Area 3A Summer Show
(None forward)BSPS Wales RIHS Show
(None forward)NPS Spring Festival