Top
f f

mmponies.uk

Royal International 2022 - M&M Young Riders & Amateur Ridden Pony

M&M Young Rider Championship
PlacePonyBreedOwnerRiderQualifying Show
Champion Crumpwell Harry PotterJodie AllenDaisy May AllenBSPS Area 13A RIHS Show
ReserveLochlands Lord ByronHighlandStephanie AllenOliver BradshawBSPS Area 5 Three Shires Spring Show
M&M Young Rider - Small Breeds
PlacePonyBreedOwnerRiderQualifying Show
1stCrumpwell Harry PotterJodie AllenDaisy May AllenBSPS Area 13A RIHS Show
2ndRowfantina Orlando BloomMandy Burchell-SmallJames BurchellUKPH Spring Classic (Sat)
3rdThistledown San-SiroDiana LeemingLucinda LeemingUKPH Spring Classic (Sun)
4thHope Ghost's Little BoyRebecca FaulknerElla EynonWild Card
5thMelau AramisWelsh BSamantha WalkerLilly WalkerBSPS Winter Championships
6thPumphill BrosnanDartmoorCarrie SimmondsSophie SimmondsNottinghamshire County Show
7thAshenvale TwillHelen SummersLexi BarfieldNCPA NE Derbyshire Spring Show
8thCoffeepot Champagne CharlieAlison DuvalTilda HolmesNorth of England Spring Show
also qualified:
Briar Snow FoxShetlandJoanne Howells-BevanLilly RichardsonWiltshire Spring Show
Bricklefield JackWelsh BTilly Spilman PennTallie Spilman PennStaffordshire County Show 2021
Cadlanvalley AllegroWelsh BHelen GendallGrace GendallBSPA Spring Show
Celton AvallonWelsh BPhilippa KirbyIndiana KirbyBSPS Area 1A NE Counties
Coedendderw ChevalierWelsh BRebecca PearsonEvie PearsonBSPS Area 5 Three Shires Spring Show
Copella LanarkWelsh BGreta FullerCharlotte FullerSouthern Area Show
Dunmere Astra NovaDartmoorHelen ClubleyLexi BarfieldNPS Area 15 Spring Show
Gigman Yankee Doodle DandyWelsh BCatherine GarrettLexi BarfieldBSPS Area 4B Spring Show
Kingshaugh HailstormDartmoorZoe ClarkeGrace ClarkeNPS Area 14 Spring Show
Langfield Lord AsrielDartmoorChristina KnipeSamantha TaylorBSPS Area 2B Lancs Show (2nd to San-Siro)
Llynhelyg Play BoyLacey CrutchAmylee CrutchStaffs County Show
Milford Fair BouncerWelsh BJanet CoxLola CarabineWild Card
Newoak BlizzardDartmoorChristine TunnicliffeAlexis TunnicliffeNPS Area 13 Spring Show
Rushill DiplomatWelsh BSarah ParkerMaisie DunroseSouth of England Spring Show
Sarum RioRoger JonesGeorgia JonesNCPA Eastern Spectacular
Senruf Honey BearDartmoorAnnette AttwoodAva BaxterNPS Area XI Heart of England
Thistledown JamboAnne ThornhillScarlett DoswellBSPS Area 11 Wessex Show
Treflan ElfedWelsh BPettina WebbMolly WebbBSPS Area 13B Summer Show
Treworgan Sea LordDartmoorStacey MillsomMaisie ChesterUKPH Summer Classic 2021
Uphill Freddie FoxTammy HeathcoteHarry HeathcoteMid Wales Winter Show
Waxwing Money MattersWelsh BLyndsey BirtwellBrea BirtwellNPS Area 5 NorthWest Champs
Weydown MontaguWelsh BLeanne BrookesGracie BrookesNCPA Lancs Spring Show
M&M Young Rider - Large Breeds
PlacePonyBreedOwnerRiderQualifying Show
1stLochlands Lord ByronHighlandStephanie AllenOliver BradshawBSPS Area 5 Three Shires Spring Show
2ndGriseburn FayeDalesGillian SimpsonOlivia BennettUKPH Spring Classic (Sun)
3rdCrusheen ShadowConnemaraClaire SmalleyEloise PinnockUKPH Summer Classic 2021
4thBrynfa Jolly RogerWelsh DKeeley McClarenceScarlet MarshallWild Card
5thRundales TrooperFellLindsay CassellHollie McGauleyNCPA Eastern Spectacular
6thWyken Sweet SilhouetteWelsh CRachael Dilcock-ThomasAnnie ThomasWiltshire Spring Show
7thBeechmount EmperorConnemaraDominique HuxhamAbigail HuxhamBSPS Area 11 Wessex Show
8thThistledown Jack SpratWelsh CSharn LinneyFlorence Cunningham-BryceBSPS Area 4B Spring Show
also qualified:
Banroc Jack DanielsWelsh CKelly HallMacey HallNPS Area XI Heart of England
Belmont MistConnemaraLisa TurnerSophie TurnerSouth of England Spring Show
Blakehill BobbyConnemaraKate SmithLivie SmithNPS Area 15 Spring Show
Brynfforest AnwenWelsh DJohn & Elaine SpainMegan-May DaviesBSPS Area 13A RIHS Show
Buckland Blue PrintNew ForestSasha KnowlesMia RainfordNCPA Lancs Spring Show
Castlehill Black JackDalesGeorgina WalshMillie WalshNPS Area 5 NorthWest Champs
Corabbey HerculesConnemaraSophie EvansLucy EvansNPS Area 13 Spring Show
Eastlands DunknoweConnemaraAnne LeaverChloe HeathcoteMid Wales Winter Show
Gloves Blakehill WilliamConnemaraKay BodyLucy BodySouthern Area Show
Glynwyn Charlie BrownWelsh CClaudia CartmailStaffs County Show
Gobell IdwalWelsh DRobert BorosMaddie Boros-KempBSPS Area 2B Lancs Champ Show
Greenholme FalconFellVictoria OliverChantelle ChapmanNPS Area 14 Spring Show
Manor Winnie's CometConnemaraSamantha BrindleyEllie SaltStaffordshire County Show 2021
Nipna JackmaniiDalesSarah PinfieldAmy PinfieldBSPS Winter Championships
Nipna Lavender LadyDalesPaul DavisImogen DavisUKPH Spring Classic (Sat)
Nutschullyng OpheliaNew ForestZoe BellCerys HolleyBSPS Area 13B Summer Show
Oakmill HoratioWelsh CEmma TharmeScarlett TharmeWild Card
Rivervalley Flash JackWelsh CJanet CoxAmy TateBSPS Area 1A NE Counties
Robe Robin HoodConnemaraAshley BirdDarcy RobinsonNorth of England Spring Show
Thistledown Star WarsWelsh CDiana LeemingLucinda LeemingBSPA Spring Show
Townend ChieftainFellNicki Oldershaw-GlennHarriet GlennNCPA NE Derbyshire Spring Show
(No ponies forward)Nottinghamshire County Show
M&M Young Rider - Intermediate
PlacePonyBreedOwnerRiderQualifying Show
1stNipna Midnight RamblerDalesJulie PennellCaitlin HamiltonSouth of England Spring Show
2ndGreenholme KnightFellCiaran KellyScarlett MarshallBSPA Spring Show
3rdRobe Robin HoodConnemaraAshley BirdAnna VintherNPS Area XI Heart of England
4thSkellorn Deja VuConnemaraKerry WainwrightHarrison TaylorNCPA Lancs Spring Show
5thWellhouse BradberryNew ForestMary Bryant & John ChalkeCallum GoodhallUKPH Summer Show (2nd to Gems Hobo)
6thLlanarth SteptoeWelsh DCourtney HarveyCourtney HarveyBSPS Area 5 Three Shires Spring Show
7thCulmore SilverConnemaraHolly LevettCharlotte TuckUKPH Spring Classic (Sun)
8thGlen Falloch Of ShanquharHighlandKirsty FaulknerOlivia FaulknerNottinghamshire County Show
also qualified:
Banksgate Oh BoyFellJoy RooneyHarrison TaylorNorth of England Spring Show
Barrowby Lord D'ArcyConnemaraWarren ShawRachel ShawNPS Spring Festival
Beechmount EmperorConnemaraDominique HuxhamAbigail HuxhamBSPS Area 11 Wessex Show
Blackthorn PoemExmoorMiss P FrenchKittiana FrenchBSPS Area 13A RIHS Show
Buckland Blue PrintNew ForestSasha KnowlesSasha KnowlesNPS Area 5 NorthWest Champs
Bundarra LadConnemaraNicola PatrickLaura HolleyBSPS Area 1A NE Counties
Cadlanvalley Total ElationWelsh BHayley GrotaLibby GrotaMid Wales Winter Show
Conway Clara BrownFellSophie DavidsonAlicia DavidsonWild Card
Cwmtynant CardiganbayWelsh DKatie MercerMolly MercerBSPS Winter Championships
Dalefoot Amber IIFellOlivia SwailesOlivia SwailesNPS Area 13 Spring Show
Dukeshill Pearly SpencerJenny HarkerVictoria HarkerBSPS Area 4B Spring Show
Ellister Islay SpruceHighlandJulie BartonAbbie HamperNPS Area 14 Spring Show
Fourmerk RosalynHighlandSallie HurstLucy DyerWild Card
Gems HoboWelsh DVerity MurraySavannah Spilman-PennUKPH Summer Classic 2021
Glansevin GulliverWelsh BDavid DonaldsonMia DonaldsonBSPS Area 2B Lancs Champ Show
Greenholme GuardsmanFellPaul MetcalfeEmily MoreyNCPA NE Derbyshire Spring Show
Greenholme LuigiFellJade PirieJade PirieUKPH Spring Classic (Sat)
Larnleighs DictatorWelsh DNicki Oldershaw-GlennHarriet GlennNPS Area 15 Spring Show
Llanfyllin ApolloWelsh DKaren KnockEmily KnockBSPS Area 13B Summer Show
Pwllmelin IsobellaWelsh CKatie ReynoldsChloe BrownWiltshire Spring Show
Ristol CleopatraWelsh DJacquie HolfordEva FrithStaffordshire County Show 2021
Waterside BlackjackDalesGeorgia HansonGeorgia HansonNCPA Eastern Spectacular
Weydown ReflectionWelsh BKerri EllingworthEllie EllingworthStaffs County Show

M&M Amateur Rider
PlacePonyBreedOwnerRiderQualifying Show
1stPurewell Poppy LouNew ForestLindsay MillerJessica NorrisNPS Area 14 Spring Show
2ndThorneyside GuardsmanWelsh DKatherine MarksKatherine MarksStaffordshire County Show 2021
3rdLochlands Lord ByronHighlandStephanie AllenOliver BradshawNorth of England Spring Show
4thKaybrook Midnight CometWelsh DKaryn ThomasEllena ThomasUKPH Spring Classic (Sun)
5thBalmoral BraveHighlandZoë RogersZoë RogersNPS Area XI Heart of England
6thTownend ValourFellJoanna MinnsOlivia MinnsSouth of England Spring Show
7thStowbrook Red KiteExmoorDavinia JohnsonDavinia JohnsonWild Card
8thInverin PaddyConnemaraLucy HeygateLucy HeygateUKPH Summer Classic 2021
also qualified:
Barrowby Lord D'ArcyConnemaraWarren ShawRachel ShawNPS Spring Festival
Bracklinn TravisFellLucinda StockleyLucinda StockleyNPS Area 13 Spring Show
Conway Clara BrownFellSophie DavidsonAlicia DavidsonBSPS Winter Championships
Fourmerk RosalynHighlandSallie HurstLucy DyerNCPA Eastern Spectacular
Fulford MickyDalesGeorgina Lewis-RobertsGeorgina Lewis-RobertsStaffs County Show
Glencarrig RoccoConnemaraEmma JamesEmma JamesBSPS Area 11 Wessex Show
Greenholme GuardsmanFellPaul MetcalfeEmily MoreyNCPA NE Derbyshire Spring Show
Hedgethorpe June DelightFellTara RobinsonTara RobinsonBSPS Area 1A NE Counties
Kilternan StormConnemaraBrooke CorbettBrooke CorbettWild Card
Llanidan EnchanterWelsh DSophie JamesSophie JamesBSPS Area 5 Three Shires Spring Show
Newoak BlizzardDartmoorChristine TunnicliffeAlexis TunnicliffeUKPH Spring Classic (Sat)
Popsters Mister NandoWelsh CChloe ChubbChloe ChubbNPS Area 15 Spring Show
Rivervalley RubinWelsh CKaren LamontKaren LamontBSPA Spring Show
Springwater GuillotDartmoorL Oughton-Auker & Fiona BaileyLaura Oughton-AukerNottinghamshire County Show
Stennerskeugh HarveyFellSue SmithSue SmithBSPS Area 13A RIHS Show
Sydserff GismoConnemaraTina HindIsabel HindUKPH Summer Show
Teach Mór PierceConnemaraMegan WhiteMegan WhiteBSPS Area 2B Lancs Champ Show
Thistledown George GentlyWelsh CSophia AllenSophia AllenMid Wales Winter Show
Westwick JosephDalesMichelle ReeveAyva MilnerNPS Area 5 NorthWest Champs
Wishaw Red AdmiralWelsh DTracey HarrisonSimone HarrisonBSPS Area 4B Spring Show
Woodfidley Saint GeorgeNew ForestSteph CarneyJess CarneyNCPA Lancs Spring Show
BSPS Area 13B Summer Show
Wiltshire Spring Show