Supreme In Hand Championship | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Place | Horse/Pony | Breed/Type | Description | Owner | Handler | Qualifying Show | |
Champion | Tell Me Another | Sport Horse | 3yo bay gelding | Regina Daly | Steve Pitt | Norfolk Horse Show | |
Reserve | Ellister Islay Spruce | Highland | 8yo grey stallion | Julie Barton | Ross Keys | Stoneleigh Semi-Final | |
Supreme In Hand Pony of the Year | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Place | Horse/Pony | Breed/Type | Description | Owner | Handler | Qualifying Show | |
1st | Ellister Islay Spruce | Highland | 8yo grey stallion | Julie Barton | Ross Keys | Stoneleigh Semi-Final | |
2nd | Megland Moonglow | Riding Pony | 9yo bay brood mare | Joanna Adams | Alan Charlesworth | Devon County Show | |
3rd | Manor Duke | Connemara | 10yo grey stallion | Noel Noonan | Joe Burke | Irish Pony Society Show | |
4th | Skellorn Bronze Soldier | Welsh B | 14yo liver chestnut stallion | Kerry Wainwright | Kerry Wainwright | Derbyshire Festival | |
5th | Peronne The Navigator | New Forest | 3yo bay colt | Hayley Reynolds | Tom Pearson | Royal Cheshire Equine Show | |
6th | Llanarth Elin | Welsh D | 11yo bay mare | Llanarth Stud | Simon Bigley | Pembrokeshire County Show | |
7th | Thistledown Harper Royale | Welsh PB | 2yo bay colt | Sandy Anderson | Craig Elenor | Bath & West Equine Show | |
8th | Manorlea Maisey May | Welsh A | 12yo bay brood mare | Clive and Beverley Abel | Colin Tibbey | Scottish Horse Show | |
9th | Glanhayl Royale | Welsh C | 5yo bay stallion | Sam Morsley | Sam Morsley | NPS Area 7 Summer Show | |
also qualified: | |||||||
Skellorn Deja Vu | Connemara | 10yo grey stallion | Kerry Wainwright | Stuart Mason | NPS Area 4 NoE Summer Show | ||
Blakestones Chorus Girl | Riding Pony (PBW) | 3yo dun filly | M Buckley | Simon Charlesworth | Royal Lancashire Show | ||
Colonel Mustard | Riding Pony (PBA) | 3yo chestnut gelding | Charlie Cousens | Charlie Cousens | Royal Highland Showcase | ||
Marcosie Mister Mambo | Riding Pony (PBA) | 3yo brown gelding | Rosemarie and Mark Buckley | Simon Charlesworth | Aintree In Hand Show | ||
Wycroft La Dolce Vita | Riding Pony | 3yo bay filly | Denise Cox | Steven Hulston | Stoneleigh Semi-Final | ||
Supreme In Hand Horse of the Year | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Place | Horse | Breed/Type | Description | Owner | Handler | Qualifying Show | |
1st | Tell Me Another | Sport Horse | 3yo bay gelding | Regina Daly | Steve Pitt | Norfolk Horse Show | |
2nd | The Seducer | Riding Horse (TBX) | 3yo bay gelding | Mrs S Gibbons | Will Morton | Three Counties Equine Show (h: Steve Pitt) | |
3rd | OSO Pol Roger | Riding Horse (WB) | 2yo black gelding | Gemma Thompson | Bradley Beardmore | BSHA Hunter & Championship Show (h: Ian Boylan) | |
4th | Ashleas Perfect Spirit | Coloured Non-Native Horse | 3yo piebald filly | Alan Marnie | Alan Marnie | Great Yorkshire Show | |
5th | Roseberry Great Expectations | Riding Pony (SHP) | 3yo bay gelding | P B Hinchliffe | Ian Boylan | NPS Summer Championships | |
6th | Sandboro Sir Henry | Riding Pony | 4yo bay stallion | Joanna Adams | Simon Charlesworth | Midland Counties Show | |
7th | Langaller Oxford Don | Hunter (PB ID) | 3yo bay gelding | Don Barton | Charles Upham | National Hunter Show | |
8th | Cosette's Prospect | Sport Horse | 3yo bay filly | Leander Walton | Leander Walton | Herts County Horse Show | |
Supreme In Hand Horse or Pony of the Year Semi Final | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Place | Horse/Pony | Breed/Type | Description | Owner | Handler | Qualifying Show | |
Moutdaisy Princess | Connemara | mare | ? Robinson family | James Knight | NCPA Yorkshire Spring Show | ||
Q | Wycroft La Dolce Vita | Riding Pony | 2yo filly | Denise Cox | Mark Reeves | NPS Area XI Heart of England | |
Sway Mister Darcy | New Forest | 12yo bay stallion | Carla Fall | Carla Fall | SEWPCA | ||
Q | Ellister Islay Spruce | Highland | 8yo grey stallion | Julie Barton | Ross Keys | NPS Area 20 | |
Castle Hill Rose III | Dales | 11yo black mare | Claire Crow | Dales Pony Festival | |||
Idyllic Glamorize | Welsh A | 3yo grey filly | Mark & Liz Kilbey | Midland WPCA | |||
Clover Hill Magic | Connemara | 4yo grey stallion | Cathy Wood | Jamie Frost | British Connemara Breed Show | ||
Cadlanvalley Bentley | Welsh B | 11yo palomino stallion | Nicole Wayman | South Yorkshire Welsh Show | |||
Weston Pollys Pride | Welsh A | 9yo ch roan brood mare | Dan Williamson & Ashley Oldroyd | Anglesey WPCA | |||
Balnecroft Golden Isle | Welsh D | 11yo palomino brood mare | Mel Arnall | Kyle Gibbons | West Yorkshire WPCA | ||
Merry Go Round | Coloured | NCTP | Ingrid Currie | Ingrid Currie | CHAPS Midlands | ||
Shilstone Rocks Rainman | Dartmoor | 9yo bay stallion | D Hodge & J Walters | Dartmoor Pony Breed Show | |||
Donys Dick Turpin | Welsh C | 8yo ch stallion | Richard Pittman | Richard Pittman | Towerlands Welsh Medal Show | ||
Moorfarm Bowman | Coloured NN | yearling colt | Richard & Tammy Burge | Richard Burge | CHAPS Championships | ||
Master Class VIII | Hunter | 2yo bay gelding | Margaret Jones | Zara Owen | Minsterley Show | ||
Threeshires Oh So Good | Exmoor | 11yo mare | Elizabeth Barker | Midlands Exmoor Pony Area Show | |||
Trailtrow Tearlach | Highland | 10yo grey stallion | Gillian McMurray | Gillian McMurray | NPS Scotland Blair Show | ||
Budore Big Jim | Welsh D | 10yo chestnut stallion | Joseph Cleland | Jim Cleland | Northern Ireland WPCA | ||
Woodrow The Warrior | New Forest | 1yo dark grey gelding | June Whitham | David Allen | New Forest Pony Breed Show | ||