Top
f f

mmponies.uk

Olympia Semi Finals for the Ridden M&M Championship 2022

Dartmoor, Exmoor, Shetland
PlacePonyBreedOwnerRiderQualifying Show
1stShilstone Rocks River DartDartmoorElizabeth Newbolt-YoungChloe ChubbKent County & South of England Shows
2ndLotuspoint CassiusShetlandRachel BrightmoreLilly Ahern-LeeNE Counties & BSPS Summer Champs
3rdLatijn V.D. HellingShetlandClaire ConnorAliya KhanBSPS Area 1B Summer Show
4thStowbrook Red KiteExmoorDavinia JohnsonDavinia JohnsonNPS Area 4, Royal Lancashire, Westmorland
5thThimbleby Black MagicDartmoorJacquie HolfordLaura FreemanMinsterley Show
6thDykes Blue MoonDartmoorAnne RigbyMilly PhilipsonBSPS 1B Summer, Royal Lancs, Westmorland
7thBlackthorn PoldarkExmoorJulian WaltersJess TalbotDevon County Show
8thPricklegate Brown OwlDartmoorAndrea BaybuttAndrea BaybuttRoyal Lancashire Show, ridden by Aliya Khan
also qualified:
Anchor Gumdrop ExmoorRachael DavisRachael DavisDevon County Show
Anchor Jaffa CakeExmoorJames Christopher PriceJade PirieBSPS Summer Championships
Beeftub Bell EmileoShetlandKate HamptonLilly WalkerMinsterley Show
Blackthorn PoemExmoorMiss P FrenchKittiana FrenchBSPS Wales Summer Champs
Briar Snow FoxShetlandLucy RichardsonLilly RichardsonSuffolk & NPS Area 13 Spring Show
Cillechuimen HootenannyExmoorLizzie RaspinLizzie RaspinNCPA NE Derbyshire Spring Show
Coppinshill CelebrityDartmoorDebbie BarrAlice BarrNPS Area 25 Summer Show
Dunkery Black GrouseExmoorJacqueline WhartonFrankie CurrellNPS Area 25 Summer Show
Dunkery HornbillExmoorStephanie RichardsStephanie RichardsNPS Area 14 Spring, Kent, South of England
Dunkery SunbirdExmoorJo RoseJo RoseSuffolk Show
Langfield Hollywood HeightsDartmoorJulie ChadwickLiam PriestleyWestmorland County & ARC Champ Show
Langfield Hollywood HillsDartmoorMrs A GreenFrancesca KnowlesNorthern Dartmoor Pony Show
Langworthy TealDartmoorLizzie HoughtonLizzie HoughtonEastern Dartmoor Show
Rekcilf Mr. MontagueDartmoorWendy DunnJennifer CowanNE Counties BSPS Area 1A
Senruf Honey BearDartmoorAnnette AttwoodAva BaxterARC Championship Show
Springwater Stop The MusicDartmoorKatie SnowOliver SnowEastern Dartmoor Show
Sweetcombe SunmakerExmoorVicki CaseyLiam PriestleyNPS Area 4 Summer Show
Warrenmere WoodcockExmoorMary Rose BryantElizabeth EtchellsBucks Counties Spectacular
Wikners GryffindorShetlandAntony BellFrankie CurrellBSPS Wales Summer Champs
Welsh Sections A & B
PlacePonyBreedOwnerRiderQualifying Show
1stMelau AramisWelsh BSamantha WalkerLauren BrillBSPS Summer Championships
2ndWortley Golcar LilyWelsh BGillian SimpsonAimee DevaneBSPS Summer Championships
3rdMoelview Prince CharlieWelsh BRichard JonesChloe ChubbKent County Show
4thLinksbury Royal CelebrationWelsh BSophie GarnerRebecca PennyRoyal Windsor & NCPA NE Derbyshire Spring
5thPinewell StormMandy HigginsSarah ParkerNPS Area 25 Summer Show
6thDukeshill Pearly SpencerJenny HarkerEmma HarkerNE Counties BSPS Area 1A
7thRookery Bold As BrassLady Fiamma SuttonJessica Talbot
8thWaxwing PersiaWelsh BEmma BurrowEmma BurrowWestmorland County Show
also qualified:
Angels RockariaAnna RichardsAnna RichardsBSPS Wales Summer Champs
Ashenvale TwillHelen SummersAliya KhanBSPS Area 1B Summer Show
Clanmill Leteika MiracleWelsh BKaty Marriott-PayneKaty Marriott-PayneSuffolk & Selston EC Gala Show
Cloddiau TomosJo StoneMildred Emilia AndrewsBucks Counties Spectacular
Haygate Jack FlashWelsh BTracey NealJade NealNPS Area 4 Summer Show
Hoekhorst ExampleHayley GrotaLibby GrotaNPS Area XI, BSPS Wales, BSPS Summer Ch
Kallered Lovestruck Welsh BKathleen ScottKimberley BatesNPS Area 14 Spring Show
Lledrith NemesisSue Kernan & Aimee StuntSam RobertsNPS Area 25 Summer Show
Longhalves RenoirWelsh BJo FilmerSam RobertsSouth of England & NPS Area 13 Spring Show
Moelview MilkybarWelsh BSusan JonesAmy JonesWestmorland County & Royal Lancashire
Nantfforchog Blue RomanceNatalie MiddlemasNatalie MiddlemasBSPS Area 1B Summer Show
NebraskaWelsh BLayton BowesEmma LittlefairNE Counties BSPS Area 1A
Pinglewood Golden LocksWelsh BBrenda TwiningGemma ScottMinsterley Show
Rushill DiplomatWelsh BSarah ParkerJodie LeeNPS Area XI Heart of England
Thistledown San-Siro Diana LeemingLucinda LeemingRoyal Lancashire Show
Treflan ElfedWelsh BPettina WebbMolly WebbNPS Area 13 Spring Show
Uphill Freddie FoxTammy HeathcoteSarah ParkerRoyal Windsor & NCPA NE Derbyshire Spring
Wenderris Charlie FoxEllie MeldrumEllie MeldrumWestmorland County Show
Wortley Idas FlowerWelsh BCharley BaxterBSPS Area 15A Mid-Herts Country Show
Welsh Section C
PlacePonyBreedOwnerRiderQualifying Show
1stLantau SupernovaWelsh CJodie HaywoodJodie HaywoodNPS Area 13 Spring Show
2ndDanwood LlewelynWelsh CLinda AtkinsonHannah AtkinsonWestmorland, Royal Lancs, BSPS Summer Ch
3rdBryncarreg the BanditWelsh CC Laurens & C PhillipsKaty Marriott-PayneRoyal Windsor, Suffolk, NPS Area 13 Spring
4thMenai VelocityWelsh CBelinda PenningtonSarah ParkerBSPS Wales Summer Champs
5thPopsters Mister NandoWelsh CChloe ChubbChloe ChubbSouth of England Show
6thMenai Georgie BoyWelsh CLeah MayLeah May
7thMossgate In The MixWelsh CGeorgia CrouchmanGeorgia CrouchmanSuffolk Show
8thFencers Royal AdditionWelsh CChloe RoseChloe RoseSelston EC Gala Show
also qualified:
Brynseion DerfaelWelsh CDawn GroomOlivia MacleodBucks Counties Spectacular
Danash Shangri LaWelsh CLinzy DickinsonLinzy DickinsonWestmorland County Show
Dyffryntywi Llewelyn Welsh CAmber HagenAmber HagenKent County Show
Gwrangon RenegadeWelsh CLucinda AshworthLucinda AshworthBSPS Summer Championships
Llamri RobinWelsh CTracey NorthTracey NorthNPS Area XI Heart of England
Menai GeorgeWelsh CRobert ElliottHannah TurnockNCPA NE Derbyshire Spring Show
Menai The VicarWelsh CLorraine ClynesTerry ClynesBSPS Summer Championships
Moorcroft Miss RonaWelsh CNiki RossNiki RossNPS Area XI Heart of England
Popsters Five StarWelsh CLeah DalleyMadison DalleyBSPS Wales Summer Champs
Popsters Olympic StarWelsh CEmma BurrowEmma BurrowBSPS Area 1B Summer Show
Ringside GamekeeperWelsh CDanielle HeathcoteHayley ReynoldsARC Championship Show
Sangwyn CheyenneWelsh CAlice StrattonAlice StrattonHonley Show
Stormyoak Just DivineWelsh CBradley HelyerCheryl HillmanSouth of England Show
Thistledown George GentlyWelsh CSophie AllenSophie AllenBSPS Wales Summer Champs
Wynbrook PlayfairWelsh CBen OrchardIzzy DonaldsonMinsterley Show
Welsh Section D
PlacePonyBreedOwnerRiderQualifying Show
1stLlandderfel Prince RichardWelsh DAnne WilsonDannii ThextonBSPS Area 1B & Westmorland County
2ndWishaw Red AdmiralWelsh DTracey HarrisonSimone HarrisonBSPS Area 1B & Royal Lancashire Show
3rdThorneyside GuardsmanWelsh DKatherine MarksKatherine MarksRoyal Lancashire Show
4thTireinon DefenderWelsh DLauren BakerClare FitchWiltshire Autumn Show
5thGems HoboWelsh DVerity MurrayVerity MurrayBlakesley Agricultural Show
6thKaybrook Midnight CometWelsh DKaryn ThomasEllena ThomasRoyal Windsor Horse Show
7thLlanidan EnchanterWelsh DSophie JamesSarah FieldNPS Area 13 Spring Show with Sophie James
8thLarnleighs DictatorWelsh DNicki Oldershaw-GlennHarriet GlennNPS Area 4 Summer with Rebecca Penny
also qualified:
Arawa SiroccoWelsh DJuliet TullyEmma BurrowRoyal Lancashire & Westmorland County
Cascob LocomotionWelsh DElizabeth WillettsElizabeth WillettsMinsterley Show
Chartside JezebelWelsh DSusan GatesSusan GatesSouth of England Show
Cwmtynant CardiganbayWelsh DKatie MercerMolly MercerSuffolk Show
Llanarth Seldom SeenWelsh DDawn GroomCourtney HardingNPS Area XI Heart of England
Llanarth SteptoeWelsh DCourtney HarveyCourtney HarveySelston EC Gala Show
Llwynhywel MasterclassWelsh DBrian WilliamsBrian WilliamsNE Counties BSPS Area 1A
Maesbrithdir The BossWelsh DR WadleyKatie WadleyBSPS Wales Summer Champs
Murrayhall DiezelWelsh DClaire LeanClaire LeanSouth of England Show
Penrheoldarren GemmaWelsh DJessica PriceJessica PriceBSPS Wales Summer Champs
Ringside ZorbaWelsh DKate WilliamsKate WilliamsBSPS Wales Summer Champs
Ristol CleopatraWelsh DJacquie HolfordLeanne HolfordNPS Area 13 Spring Show
Sangrug Dun in GoldWelsh DAdam CooperNPS Area 4 Summer Show
Sangrug Dusty BinWelsh DVictoria Edwards-SonnexVictoria Edwards-SonnexNCPA NE Derbyshire Spring Show
Steppers Relight My FireWelsh DLisa O'RourkeAimee DevaneBSPS Summer Championships
Tawelfan OwainWelsh DAnna GraysonRebecca GraysonBSPS Summer Championships
Thorndonpark GoliathWelsh DAndrea BirdAndrea BirdSuffolk Show
Thorneyside Royal CommandWelsh DLynn ScottKaitlyn FairhurstRoyal Windsor & Westmorland County Show
Connemara & New Forest
PlacePonyBreedOwnerRiderQualifying Show
1stEastlands DunedinConnemaraSusan PoolLauren BeaumontRoyal Lancs & NCPA NE Derbyshire Spring
2ndLovelyhill FolkloreNew ForestPenny Sutton & Peter RoweVikki SmithWestmorland County & NE Counties 1A
3rdMoyabbey GeorgeConnemaraAilsa VinesAilsa VinesMinsterley Show
4thHilltop NedNew ForestLeisa WoodwardRebecca PennyMinsterley Show
5thEastlands DunknoweConnemaraAnne LeaverSarah ParkerSuffolk, BSPS Wales, NCPA NE Derbyshire
6thLoughmore RebelConnemaraSteph PetoSteph PetoWestmorland County & ARC Ahow
7thCastle KestrelConnemaraAmanda SharmanLucy GloverBSPS Summer Ch, Royal Windsor, Suffolk
8thGloves Blakehill WilliamConnemaraKay BodyLucy BodyKent County Show
also qualified:
Aniar CashelConnemaraSandra BurtonSandra BurtonRoyal Lancs, Northn Con, BSPS Summer, ARC
Ballafadda PaddyConnemaraAbigail StaffAbigail StaffBlakesley Agricultural Show
Bjennesby KevinConnemaraKaren TettKaty StockNorthern Connemara Show
Cregduff DiamondConnemaraHolly NormanHolly NormanBSPS Wales Summer Champs
Crusheen ShadowConnemaraClaire SmalleyEloise PinnockBSPS Area 15A Mid-Herts Country Show
Culmore HarryConnemaraAmanda JonesLeah JonesNPS Area 13 Spring Show
Doleen Carraig StarConnemaraHelen RadfordGemma PallettNPS Area XI Heart of England
Doorage Olympic BoyNew ForestPeter ButlerAmy SmithNew Forest Pony Enthusiasts
Eileens BuachaillConnemaraSadie PickupSadie PickupNPS Area 14 Spring Show
Farriers FireflyNew ForestChantelle DortonChantelle DortonNew Forest Pony Enthusiasts
Fuinseoig BoyConnemaraMargaret WhitefordJames WhitefordBSPS Scotland Finale Show
Glencarrig MarbleConnemaraSamantha FowlerSamantha FowlerKent County & South of England
Glynsk LegendConnemaraSue DeakinSue DeakinBlakesley Agricultural Show
Keadeen CashelConnemaraIrene GleaveEmily BurtonBSPS Area 1B Summer Show
Kilbride RosemaryConnemaraHayley KaneHayley KaneNPS Area 4 Summer Show
Killaneen George ConnemaraIrene GawithSarah OakdenBSPS Area 1B Summer Show
Kilpatrick KestrelConnemaraLucinda FarmbroughLucinda FarmbroughBlakesley Agricultural Show
Okedene JustinNew ForestLesley CookRebecca PennyBSPS Wales Summer Champs
Rosscon EmperorConnemara Sarah HardenKatie MarshallWestmorland County Show
Skellorn Deja VuConnemaraKerry WainwrightHarrison TaylorRoyal Windsor, Royal Lancs, BSPS Summer Ch
Tesremos SunnybearConnemaraJane SomersetJane SomersetKent County Show
Tully MistConnemaraTracey NorthTracey NorthNPS Area XI Heart of England
Tyan Ma'LadyConnemaraJanine SehneSue DeakinNPS Area 13 Spring Show
Woodfidley Saint GeorgeNew ForestSteph CarneyJess CarneyNE Counties BSPS Area 1A
Fell, Dales & Highland
PlacePonyBreedOwnerRiderQualifying Show
1stDunedin MascotHighlandJane McNaughtKatie CommonBSPS Scotland Finale Show
2ndWildhoeve OkidokiFellRuth RobertsClare FitchBSPS Wales Summer Champs
3rdNipna Kitty O'DayDalesJulie PennellSarah ParkerNPS Area 25 Summer Show
4thNipna InvictusDalesKirsty HamiltonCaitlin HamiltonRoyal Windsor Horse Show
5thTarbarl Luke At MeDalesElla MorrisRebecca PennyWestmorland County & 3x with Sarah Parker
6thHarris of MendickHighlandAileen CurleBrian WilliamsBSPS Area 1B & Westmorland County Shows
7thBirkettbank Master JohnFellVictoria TaylorVictoria TaylorSelston EC Gala Show
8thHardendale RayFellLaura MarshallLaura MarshallBSPS Area 1B Summer Show
also qualified:
Balmoral BraveHighlandZoë RogersZoë RogersNPS Area XI Heart of England
Castle Hill CrystalDalesSharon Wilson HoldingAnna MetcalfeDales Pony Society Spring Show
Conway Clara BrownFellSophie DavidsonAlicia DavidsonSouth of England & NPS Area 14 Spring Show
Drummersdale Black DiamondFellPrue RellandCharlotte TuckBSPS Summer Championships
Dunedin MauriceHighlandElizabeth EtchellsElizabeth EtchellsBucks Counties Spectacular
Dunedin McSporranHighlandChristopher GrantChristopher GrantNE Counties BSPS Area 1A
Ellister Islay SpruceHighlandJulie BartonRebecca PennySuffolk & NPS 14 Spring with Amber Thorpe
Finglands BraveheartHighlandLynda JohnsonVikki SmithNE Counties BSPS Area 1A
Glenmuir Mountain AshHighlandEleanor LyttleEleanor LyttleBlakesley Agricultural Show
Griseburn LesterDalesGillian SimpsonAimee DevaneNPS Area XI Heart of England
Holling FoxgloveFellGeorgia BoswellGeorgia BoswellNPS Area 13 Spring Show
Kebroyd Royal SapphireDalesIan & Jill GrahamLewis FullerDales Pony Society Spring Show
Langrigg ThomasDalesSarah WestonEmma LucasSelston EC Gala Show
Lowhouses ClovaDalesTina MoroKatie DuxburyRoyal Lancashire Show
Melliver Willy WonkaFellLisa YoungLisa YoungNPS Area 25 Summer Show
Midtown JokerFellZoe MarsdenZoe MarsdenHonley Show
Murthwaite Teds LassFellSusanna WhiteStephanie RichardsKent County & South of England Shows
Nicholwalls GracesonFellJoanna MinnsAimee DevaneFell Pony Society Southern Show
Nipna James BritanniaDalesKate & Richard WaiteAmy SmithNCPA NE Derbyshire Spring Show
Nipna Lavender LadyDalesPaul DavisSam RobertsKent County Show
Nipna Mighty OakDalesLeah MaySarah ParkerMinsterley & BSPS Summer Championships
Parcpenrhyn MaggieFellNicola Donaldson-SmithLily DonaldsonMinsterley Show
Summerhouse GideonFellFrankie CurrellFrankie CurrellBSPS Wales Summer Champs
Tarbarl Major TomDalesCarol PraterKaty Marriott-PayneNPS Area 4 Summer Show
Townend ChieftainFellNicki Oldershaw-GlennHarriet GlennNCPA NE Derbyshire Spring Show
Townend ValourFellJoanna MinnsOlivia MinnsKent County Show
Waterside BlackjackDalesGeorgia HansonGeorgia HansonNPS Area 4 Summer Show
Willmont BraveheartFellAntonia MitchellEmma BurrowRoyal Lancashire Show